Gemeenteraad stelt Woonzorgvisie 2025-2030 vast

Woonzorgvisie 2025-2030

Het college van burgemeester en wethouders heeft een plan gemaakt; de Woonzorgvisie 2025-2030, Samen wonen, samen leven, samen zorgen. Samen duurzaam vooruit. Wethouder Daan Vermeulen: "Met deze visie bereiden we Houten voor op de toekomst. Onze bevolking vergrijst en er is meer behoefte aan woningen waar zorg verleend kan worden. Ook hebben we oog voor andere kwetsbare inwoners die woonruimte nodig hebben. Op korte termijn zien we vooral kansen in het Centrum, De Molenzoom en De Koppeling." Het plan is op 26 juni 2025  door de gemeenteraad vastgesteld. 

Download of lees de Woonzorgvisie (pdf, 18 MB)

Nieuwe woningen tot 2030

De Woonzorgvisie is gemaakt samen met organisaties op het gebied van wonen, zorg en welzijn en met inwoners. Het is een aanvulling op de Woonvisie 2021-2030. De gemeente kan met deze visie in het vervolg beter bepalen wat geschikte plekken zijn voor wonen, zorg en ontmoeting. 

In deze visie staat dat er tot 2040 4.750 nieuwe woningen moeten komen. Veel van deze woningen zijn voor (oudere) mensen die niet goed kunnen lopen of zorg nodig hebben. Daarnaast is een deel bestemd voor kwetsbare inwoners, zoals mensen met een psychische aandoening, jongeren uit de jeugdzorg, inwoners die dakloos zijn en statushouders. 

De plannen op de kortere termijn tot 2030

  • 1.500 woningen zonder trappen en drempels
  • 680 woningen die bij elkaar staan in groepjes, vaak met een gezamenlijke ruimte
  • 370 woningen waar makkelijk zorg gegeven kan worden

Betaalbare woningen

Het college en de gemeenteraad vinden het belangrijk dat deze woningen betaalbaar zijn: 

  • Minstens dertig procent van alle nieuwe woningen wordt sociale huur
  • Van de woningen waar zorg gegeven kan worden, moet vijftig procent sociale huur zijn
  • Tweederde van alle nieuwe woningen moet betaalbaar zijn, waaronder betaalbare koopwoningen tot € 405.000. Voor de helft van deze woningen geldt dat Houtense inwoners voorrang krijgen bij toewijzing

Waar komen deze woningen?

Er is ook nagedacht over welke plekken het meest geschikt zijn. Een van de voorstellen is om bij nieuwbouw van woningen voor ouderen en mensen die minder mobiel zijn, rekening te houden met de afstand tot winkels en (medische) voorzieningen 

  • Woningen voor mensen die veel zorg nodig hebben, komen dicht bij winkels en zorg (niet verder dan 200 meter loopafstand)
  • Woningen die in groepjes bij elkaar staan (geclusterde woningen), komen ook dicht bij voorzieningen (niet verder dan 600 meter loopafstand)

In de komende jaren willen we vooral bouwen in het Centrum, De Molenzoom en De Koppeling (CMK). Dit past bij de plannen voor dit gebied. De woonzorgvisie en de gebiedsvisie CMK zijn dan de kaders waarbinnen woonprojecten moeten worden uitgevoerd.